Základní škola a mateřská škola, Hlušice
ZŠ a MŠ Hlušice

Současnost

Škola se nachází nedaleko Nového Bydžova v okrese Hradec Králové. Kapacita školy je 190 žáků. Školní družina pojme 60 školáků a mateřskou školu může navštěvovat až 41 dětí. Škola má vlastní tělocvičnu, školní dílnu, odbornou učebnu pro výuku fyziky a chemie, jazykové učebny pro výuku angličtiny a němčiny, cvičnou školní kuchyň a počítačovou učebnu s PC, notebooky a tablety pracujícími v síti  včetně výukových programů. Celou školu pokrývá kvalitní Wi Fi síť. Součástí školy je také školní kuchyň s jídelnou pro žáky, zaměstnace i cizí strávníky.

Historie

První zmínky o vzdělávání dětí v Hlušicích pocházejí z roku 1743, kdy se vyučovalo po chalupách.

„První školou“, kde se učilo pouze v jedné místnosti, byl domek a obchod Havlových, později Štajerových. Výuka zde probíhala až do roku 1819, poté byla zbudována jednoposchoďová škola (nyní budova OÚ) pro děti z Janovic, Nové Skřeněře, Hlušic a Hlušiček. Z této školy mohli žáci po páté třídě pokračovat na měšťanské škole anebo na osmiletém gymnáziu v Novém Bydžově.

Pro velký počet žáků se obec rozhodla postavit novou školu. Škola měla původně stát na místě dnešního zemědělského družstva, ale přes počáteční neshody mezi Hlušicemi a Hlušičkami, bylo rozhodnuto panem Peřinou z Hlušic (pravděpodobně to byl starosta), že se škola postaví na nynějším místě ve středu obce, a sám věnoval své pozemky pro stavbu nové školy.

Škola byla vybudována v letech 1938 – 1940 jako tzv. Újezdní škola. Na stavbu přispívaly kromě obcí Hlušice a Hlušičky také obce Skochovice, Osek, Janovice, Dvořiště, Chroustov, Sekeřice za podmínky, že se zde budou děti učit zdarma. Bohužel během německé okupace nemohla být škola stavěna dle původních plánů, musela být zmenšena. Přesto ve své době byla školou velmi nadstandartní. V suterénu byly šatny, tělocvična s jevištěm, sprchy, byt školníka. V přízemí byl byt ředitele, cvičná kuchyň pro dívky, mateřská škola, galerie a také oddávací síň. V prvním poschodí byly učebny 1. stupně, sborovna, knihovna, kreslírna a v 2. poschodí byly učebny 2. stupně, posluchárna (F, Ch, promítání filmů) a kabinety Př, F, Ch.

Dne 1. 9. 1940 zde začala výuka pro žáky z Hlušic, Hlušiček  a okolních obcí, kteří do školy docházeli pěšky nebo dojížděli na kole. V padesátých letech do školy chodilo přes 250 dětí.

V roce 1985 se započalo s budováním přístavby školy, která doplnila půdorys budovy do tvaru písmene U, tak jak bylo zamýšleno na počátku. Stavební práce byly prováděny v akci Z. Obec získala 60% na novou stavbu z dotací a „zbytek prací“ byl realizován rodiči. Vznikly zde nové odborné učebny, dílny, školní kuchyň s jídelnou, nová kotelna atd. Také byla postavena nová budova mateřské školy. Přístavba základní školy byla dokončena roku 1990.

ROZVRHY

Projekt Škola hrou 2023